Jak wybrać materac

Jak wybrać materac

Autor: Konrad Opublikowany: 26/10/2020 Przeczytany: 755 Komentarze: 0


Jak wybrać materac

Poradnik przydatny podczas urządzania sypialni. Materace to z pewnością jedna z tych rzeczy, na których nie warto oszczędzać. Spędza się na nich przecież kilka godzin każdego dnia! Twardość, elastyczność, czy podparcie ciała, jakie zapewnia materac, może mieć ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Podczas urządzania sypialni nie można więc zapomnieć o tym niezwykle ważnym elemencie.

Najpopularniejsze materace to modele sprężynowe, wśród których wyróżnić można materace bonelowe oraz materace kieszeniowe. Czym różnią się między sobą te modele? Jak wybrać odpowiednią twardość materaca? Czy mata kokosa z pianką poliuretanową to dobry wybór?

Materace bonelowe i kieszeniowe – czym się różnią?

Materace bonelowe to nieco starsza konstrukcja sprężynowa, w której wszystkie sprężyny przymocowane są do sztywnej konstrukcji materaca. Tego typu materace doceniane są już od wielu lat – są one twarde i odporne na odkształcenia, a w dodatku nie kosztują zbyt wiele. Trwałość, za którą niektórzy tak cenią materace bonelowe, wraz z faktem, że mogą spać na nich osoby o różnej wadze bez odczucia dyskomfortu, sprawia, że modele te wybór uniwersalny i sprawdzony.

Materace kieszeniowe nie różnią się znacznie od bonelowych, poza jednym, bardzo istotnym udogodnieniem. W modelach kieszeniowych każda sprężyna zamknięta jest w osobnej materiałowej osłonie, którą nazywa się zwykle kieszenią. Choć takie materace są zazwyczaj droższe od ich bonelowych odpowiedników, zapewniają lepsze dopasowanie do ciała odpoczywających na nim osób. Kieszenie zapobiegają przesuwaniu się sprężyn oraz powstawaniu charakterystycznego hałasu podczas poruszania się na materacu.

Gdy każda sprężyna pozostaje zamknięta w oddzielnej materiałowej kieszeni, zaczynają one działać niezależnie od siebie. To dlatego materace kieszeniowe szczególnie poleca się parom – osoba leżąca po jednej stronie łóżka własną wagą nie będzie wówczas tworzyć wgłębienia, przez które materac nie mógłby zapewnić odpowiedniego podparcia drugiej osobie. Podczas gdy modele kieszeniowe mogą posiadać nawet ponad 7 stref twardości i równomiernie podpierać całe ciało, materace bonelowe cenione są szczególnie za swoją trwałość i uniwersalność.

Jak wybrać odpowiednią twardość materaca

Twardość materaca powinno dobierać się pod kątem wagi ciała osób, które będą z niego korzystać, ich osobistych preferencji, czy pozycji, w jakich najczęściej śpią. Często błędnie uważa się, że osoby doświadczające różnego rodzaju dolegliwości związanych z kręgosłupem, powinny wybierać twarde materace. Tak naprawdę najważniejsze jest odpowiednie podparcie ciała pod kątem jego wagi i ułożenia. Zbyt twardy materac, tak samo jak modele zbyt miękkie, może powodować i nasilać bóle kręgosłupa. W przypadku osób z poważnymi problemami bólowymi zaleca się konsultację z ortopedą lub fizjoterapeutą, który pomoże ustalić, jaka twardość materaca będzie najlepsza w konkretnym przypadku.

Najczęściej twardość materacy oznacza się za pomocą skali prowadzącej od H1 do H4, gdzie:

  • H1 to oznaczenie materaca miękkiego polecanego dla dzieci i osób ważących mniej niż 60 kg;
  • H2 oznacza materac średnio miękki, najlepszy dla osób o wadze między 50 a 80 kg;
  • H3 to materac średnio twardy, często polecany osobom mającym problemy z kręgosłupem, lub ważącym między 80 a 100 kg;
  • H4 to oznaczenie materaca twardego, który wybierany jest przez osoby ważące ponad 100 kg.

Materace kieszeniowe są w stanie zapewnić odpowiednie podparcie ciała tylko wtedy, gdy są odpowiednio dobrane do wagi korzystających z nich osób. Co zrobić jednak w sytuacji, w której wybiera się materac dla pary o różnej wadze? Można zdecydować się na dwa oddzielne materace o tej samej wysokości. Takie rozwiązanie problemu dodatkowo zapewni całkowicie niezależne działanie sprężyn po obu stronach łóżka. Inną możliwością są partnerskie materace kieszeniowe, które po jednej stronie mają inną twardość, niż po drugiej.

Warstwy zewnętrzne materaca

Poza sprężynami w materacu ważne są także materiały, z których wykonane są jego warstwy zewnętrzne.

  • Mata kokosowa pojawia się tak w materacach dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jest to naturalna i hipoalergiczna podpora dla konstrukcji materaca, która gwarantuje mu trwałość i stabilność. Mata kokosowa jest przewiewna i nie zatrzymuje wilgoci, przez co pozostaje higieniczna na długi czas. Matę łączy się z pianką, która zapewnia miękkość i dopasowanie do ciała.
  • Pianka poliuretanowa to najczęściej używane wypełnienie materacy przez swoje właściwości amortyzacji, cyrkulacji powietrza i odporności na zniekształcenia. Pianka ta jest także antybakteryjna i hipoalergiczna, przez co może być bezpiecznie używana przez alergików czy małe dzieci.
  • Pianka lateksowa to bardzo elastyczny materiał, który dobrze dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia wiele punktów podparcia. Przez miękkość tej pianki i dokładne dopasowanie do ciała jest ona wygodna, ale i bezpieczna dla kręgosłupa. Pianka ta również może być bez obaw wybierana przez alergików.
  • Pianka wysoko elastyczna HR to kolejna propozycja miękkiego wypełnienia materaca, tym razem szczególnie polecana osobom mającym problemy z kręgosłupem. Pianka nie zatrzymuje w sobie wilgoci i zapewnia cyrkulację powietrza, a co najważniejsze bardzo dobrze dopasowuje się do ciężaru i ułożenia ciała.
  • Pianka VISCO to wypełnienie polecane dla osób, które mają problemy z krążeniem. Ta termo elastyczna pianka bywa określana mianem pianki z pamięcią. Wszystko przez to, że doskonale dopasowuje się ona do każdego nacisku, a następnie nie wraca do poprzedniej formy tak, jak jej odpowiedniki. Ze względu na miękkość pianki VISCO materace kieszeniowe z jej wypełnieniem to dobry wybór dla osób ważących nie więcej nić 65 kg.

Jaki dokonać wyboru materaca do spania

Waga ciała:

  • do 80 kg – twardość materaca: średnia (H2),
  • powyżej 80 kg – twardość materaca: wysoka (H3).

Dla osób przyzwyczajonych do spania na boku – materac bardziej elastyczny i miękki; dla osób lubiących spać na plecach – zaleca się materace twardsze.

Jednak wybierając twardość materaca, priorytetem jest waga naszego ciała; można też kierować się wyborem odpowiedniego systemu zastosowanego w materacu, np.: system dual comfort, polegający na zróżnicowaniu twardości materaca w poszczególnych jego poziomych warstwach, co oznacza, że na obszary słabszego nacisku działa miękka warstwa zewnętrzna, a odpowiedzią na miejsca zwiększonego nacisku – wewnętrzna warstwa twarda.

  • Wzrost: materac powinien być dłuższy o ok. 20cm od wzrostu osoby na nim śpiącej.
  • Szerokość materaca dla pojedynczej osoby powinna być nie mniejsza niż 80cm (optymalnie 90cm); dla dwóch osób – minimum 140cm (optymalnie 160cm).

Wybór materaca a wada postawy

Dyskopatia - wybór materaca

W przypadku dyskopatii zalecany jest materac twardy (H3), w celu korekty wady i zapobieganiu wypadnięcia dysku. W początkowej fazie używania takiego materaca można odczuwać dyskomfort.

Skolioza - wybór materaca

W przypadku skoliozy materac powinien być miękki (H2), aby nie uciskał skrzywionego kręgosłupa.

Jednak osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa i wady postawy powinny konsultować dobór materaca z lekarzem ortopedą!

Nowoczesne konstrukcje materaców są antyalergiczne, dzięki zastosowaniu zdejmowalnych pokrowców, które można prać w temp. do 60oC, nie przepuszczających roztoczy i wilgoci mogących kumulować się wewnątrz wkładu materaca.

Materace o konstrukcji sprężyn kieszonkowych (niegdyś technologia spełniająca podstawowe normy anatomicznego podparcia kręgosłupa) wypierana jest przez najnowocześniejsze materiały dostosowujące się do kształtu ludzkiego ciała pod wpływem jego temperatury (pianka termo elastyczna), jak również pianki wysoko elastyczne o strukturze mikrocząstek. Materace zbudowane w ten sposób nadają się do regulowanych stelaży.

Każdy nowy materac wymaga okresu aklimatyzacji organizmu do nowych warunków. Możliwy jest odczuwalny dyskomfort na nowych materacach występujący do kilkunastu dni od momentu zmiany materaca. Stan ten może ale nie musi wystąpić.

Produkty powiązane z tym postem

Powiązane posty

Komentarze

Napisz komentarz

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij